UJA FEDERATION PARTNER AGENCIES*, PROGRAMS, & DEPARTMENTS
Ashkenaz Foundation
Bernard Betel Centre for Creative Living
Beth Chabad Israeli Community Centre
BBYO
Chai-Tikvah Foundation
Circle of Care
Harold Green Jewish Theatre Company
Hillel Ontario
Jewish Addiction Community Services
Toronto (JACS)
Jewish Family and Child Service of Greater Toronto (JF&CS)
Jewish Free Loan Toronto
Jewish Immigrant Aid Services (JIAS) Toronto
Jewish Moroccan Community of Toronto
Jewish Russian Community Centre (JRCC)
Jewish Vocational Services (JVS) Toronto
Kayla’s Children Centre
Kehilla Residential Programme
Koffler Centre of the Arts
Limmud FSU
Miles Nadal Jewish Community Centre
Prosserman Jewish Community Centre
RAJET – Ameinu
Reena Schwartz/Reisman Centre
Toronto Hebrew Memorial Parks
Toronto Jewish Film Foundation
The House
JEWISH EDUCATION, TORONTO
Julia and Henry Koschitzky Centre for Jewish Education
David & Syma Forberg Media Centre
UJA FEDERATION OF GREATER TORONTO
Committee for Yiddish
Diller Teen Fellows Program
Jewish Foundation of Greater Toronto
Kultura Collective
Ontario Jewish Archives
(Blankenstein Family Heritage Centre)
PJ Library
Sarah & Chaim Neuberger Holocaust Education Centre
Silber Family Centre for Jewish Camping
UJA Israel Engagement ShinShinim Program
NATIONAL – IN ALLIANCE WITH JEWISH FEDERATIONS OF CANADA - UIA**
Birthright Israel
Canada Israel Experience
Centre for Israel and Jewish Affairs (CIJA)
Hillels across Canada
March of the Living
ISRAEL & OVERSEAS – IN ALLIANCE WITH JEWISH FEDERATIONS OF CANADA - UIA
American Jewish Joint Distribution Committee (JDC)
Jewish Agency
Keren Hayesod
MASA Israel
ISRAEL & OVERSEAS PARTNERS
Mosaic/Shalom Corps
Onward Israel
Reut
Maoz
Rashi Foundation
AFFILIATED SCHOOLS
DAY SCHOOLS
Associated Hebrew Schools
Bialik Hebrew Day School
Eitz Chaim Schools
Montessori Jewish Day School
Netivot HaTorah Day School
Paul Penna Downtown Jewish Day School
Robbins Hebrew Academy
The Joe Dwek Ohr HaEmet Sephardic School
The Leo Baeck Day School
The Toronto Heschel School
HIGH SCHOOLS
TanenbaumCHAT
Tiferes Bais Yaakov
Ulpanat Orot Girls’ School (B’nei Akiva)
Yeshiva Darchei Torah
Yeshivat Or Chaim (B’nei Akiva)
SUPPLEMENTARY SCHOOLS
Adath Israel Congregational School
Adraba High School
Ahavat Yisrael Hebrew School
Beit Rayim Hebrew School
Bet Sefer Solel
Beth Radom Congregation Hebrew School
Beth Sholom Hebrew School
Beth Tzedec Congregational School
CHAI Hebrew School
City Shul Nightingale School and Youth Group
Danforth Jewish Circle
Darchei Noam Hebrew School
Downtown Jewish Community School
Holy Blossom Temple Religious School
Jewish Heritage School at Beth Habonim
J.Roots Supplementary Hebrew School
Kachol-Lavan - The Centre for Hebrew & Israel Studies
Kol Ami Religious School
Morris Winchevsky School
Oraynu Children’s School
Shaarei-Beth El Religious School
Shoresh Jewish Environmental Programs
Temple Har Zion Religious School
Temple Sinai Religious School
The Centre for Jewish Living and Learning @ Temple Emanu-El
Torah High
UJA AFFILIATED CAMPS
B’nai Brith Camp (Kenora)
Camp Agudah
Camp B’nai Brith of Ottawa
Camp Gan Israel Toronto
Camp Gesher
Camp Kadimah in Halifax
Camp Kinneret-Biluim
Camp Massad (Montreal)
Camp Moshava Ennismore
Camp Northland B’nai Brith
Camp Ramah in Canada
Camp Shalom
Camp Shomria
Camp Solelim
J. Academy Camp
URJ Camp George
Machaneh Lev
Moshava Ba’ir Toronto
The Jack and Pat Kay Centre Camp